Svētdien, 18. novembrī, Kuldīgā ar dažādiem pasākumiem svinēs Latvijas valsts simtgadi. Pievakarē pilsētu Latvijas krāsās iekrāsos daudzu iemīļotais Gaismas ceļš, ko šogad bagātinās projekcijas par Kuldīgas novadu simts gados, bet svētku kulminācijā Rātslaukumā muzicēs pazīstamā grupa “Raxtu raxti”.

Kā ierasts, valsts svētku pasākumi sāksies plkst. 15.00 Kuldīgas kultūras centrā ar Kuldīgas novada Goda balvu pasniegšanu, novērtējot viņu ieguldījumu Kuldīgas novada attīstībā un sabiedriskās nozīmības palielināšanā. Goda balvu saņēmējiem un pārējiem svētku pasākuma dalībniekiem koncertu būs sagatavojuši kultūras centra amatiermākslas kolektīvi.

Plkst. 17.00 Kuldīgas Sv. Katrīnas evaņģēliski luteriskajā baznīcā simtgadei sagatavotu programmu atskaņos Ernesta Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolas audzēkņi un pedagogi.

No 17.30 līdz 21.00 Liepājas un Baznīcas ielā visus klātesošos iepriecinās tradicionālais Gaismas ceļš, ko šogad bagātinās stāsts par Kuldīgas novadu simts gados, ko kā svētku dāvanu sagatavojuši Kuldīgas novada muzeja speciālisti.

Bet svētku kulminācijā ikviens novada iedzīvotājs un svētku viesis aicināts uz īpašu koncertprogrammu Rātslaukumā. Plkst. 18.00 izskanēs Kuldīgas mūziķu sveiciens Latvijas simtgadē – muzicēs Aivars Konutis (ģitāra), Zigurds Turss (klavieres), Agnese Čīče (vokāls), vokālais ansamblis “Karameles” un Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra ģitāristu ansamblis. Savukārt plkst. 19.00 klātesošos uzrunās Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa un ar krāšņu un latvisku koncertu simtgades svinības Kuldīgā noslēgs muzikālā apvienība “Raxtu Raxti”.

No 11. līdz 18. novembrim Rātslaukumā plīvos Latvijas karogs un būs izveidota Latvijas kontūra, kur iedzīvotāji aicināti iedegt svecītes par godu Latvijas simtgadei. Vecajā rātsnamā ikviens varēs nobaudīt siltu tēju un uzrakstīt svētku pastkarti ar savu novēlējumu Latvijai un mūsu valsts iedzīvotājiem. 3 novēlējumu autori dāvanā saņems rakstainu cimdu pārus.

Latvijas jubilejas mēnesī – dažādas izstādes

Latvijas jubilejas mēnesī Kuldīgā varēs apskatīt dažādas izstādes. Kuldīgas Mākslas namā divās izstādēs – Kurzemes foto dienu plenēra izstādē “Kuldīga – pilsēta ar dvēseli” un konkursa “Kurzemes gada balva fotogrāfijā ‘2018” laureātu fotoizstādē, kuras tēma ir “Ceļojums” – apskatāmi Kurzemes fotogrāfu darbi, kas tapuši Kurzemes fotoklubu rīkotā pirmā reģionālā foto pasākuma “Kurzemes foto dienas 2018” ietvaros.

Savukārt Kuldīgas Vecajā rātsnamā novembrī apskatāma izstāde “Mans tautastērps”. Izstādē fotogrāfijās varēs apskatīt gan precīzus tautastērpu atdarinājumus, gan stilizētus tērpus, gan raksturtērpus. Tērpus darinājuši neskaitāmi cilvēki visā Latvijā – gan  sava amata meistari, gan gluži vienkāršas latviešu sievietes, kurām dārgs savu senču mantojums.

Kuldīgas novada muzejā novembrī paralēli pastāvīgajai ekspozīcijai apskatāma fotogrāfiju izstāde “Armija. Mākslas foto”, kas sniedz unikālu iespēju ieraudzīt mūsdienu Nacionālo bruņoto spēku ikdienu karavīra acīm, kā arī no 9. novembra vakara apmeklētājiem tiks piedāvāta izstāde “Vienoti dziesmā, dejā un sirdī”, kas veltīta vienai no mūsu nozīmīgākajām kultūras vērtībām – Dziesmu un Deju svētkiem. Izstādē muzeja apmeklētājiem būs iespēja iepazīt svētku vēsturi un to nozīmi tautas vienotības uzturēšanā, kā arī piedzīvot svētku īpašo gaisotni izstādes sajūtu telpā.

Latvijas simtgadē iedzīvotājiem dāvanā – Restaurācijas centrs, pastaigu takas, lidmašīna ar Kuldīgas vārdu un vairāki nozīmīgi attīstības projekti

Kā dāvana iedzīvotājiem simtgadē tapušas jaunas telpas Kuldīgas Restaurācijas centram, Izglābjot no iznīcības vēsturisku 19. gadsimta ēku, kas ir nozīmīgs Kuldīgas viduslaiku plānojuma struktūras elements. Jaunajās, daudz plašākajās telpās varēs veikt praktiskus koka būvgaldniecības darbus. Ēka kalpos arī kā izglītības un informācijas centrs iedzīvotājiem, amatniekiem, būvniekiem, arhitektiem. Tā vienlaikus kalpos arī tūristu piesaistei.

Vēl simtgadē novada iedzīvotāji iegūs ainaviskas pastaigu takas un skatu laukumus Ventas kreisajā krastā, kas ļaus gan iedzīvotājiem, gan Kuldīgas viesiem baudīt Ventas ielejas dabas skaistumu un pavadīt laiku aktīvi un svaigā gaisā.

Par godu Latvijas valsts simtgadei Latvijas lidsabiedrība dos 14 jaunajām Airbus A220-300 lidmašīnām Latvijas mīlētāko pilsētu nosaukumus. Lai tās noskaidrotu, divu nedēļu garumā norisinās balsojums, kurā Kuldīga sīvā konkurencē saņēma 5048 balsis un ierindojās ceturtajā vietā, tādējādi viena no jaunajām lidmašīnām nesīs Kuldīgas vārdu.

Svarīga dāvana ir arī vairāku nozīmīgu Kuldīgas ielu posmu pārbūve, par ko noslēgts līgums ar būvfirmu. Pārbūvēt plānots Leona Paegles ielu posmā no Raiņa ielas līdz Dzirnavu ielai, Mucenieku ielu posmā no Dzirnavu ielas līdz Jelgavas ielai, Skrundas ielas krustojumu ar Jelgavas ielu, Jelgavas ielas posmu no Mucenieku ielas līdz Ganību ielai un Graudu ielu posmā no Jelgavas ielas līdz Ganību ielas aplim.

Tāpat Kuldīga, sagaidot valsts simtgadi, ir ceļā uz ļoti svarīga vecpilsētas kvartāla atdzimšanu – agrākā vecās slimnīcas teritorija pārtaps izglītības un radošuma kvartālā. Kalpaka ielā 4 izveidos Mākslas un radošo kvartālu, kur varēs apgūt maģistra programmu pakalpojumu dizainā, bet Kalpaka ielā 1 taps Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma kompetences centrs.

Simtgades svinību priekšvakarā pārmaiņu priekšā ir arī Kuldīgas kultūras centra ēka. 2. novembrī noslēgusies piedāvājumu iesniegšana metu konkursam par Kuldīgas kultūras centra ēkas pārbūvi. Saņemti 3 priekšlikumi, ar kuriem drīzumā piedāvās iepazīties Kuldīgas novada iedzīvotājiem.

Valsts svētku pasākumi Kuldīgas novada pagastos

Tradicionāli dažādi Latvijas valsts svētku pasākumi norisinās arī Kuldīgas novada pagastos.

ĒDOLĒ

17. novembrī 19.00 Ēdoles kultūras namā – Valsts svētku pasākums. Programmā: kultūras nama pašdarbnieku un pamatskolas pulciņu dalībnieku koncerts, Ēdoles pagasta izvirzīto iedzīvotāju godināšana.

17. novembrī 21.00 Ēdoles kultūras namā – svētku balle, spēlēs grupa “Ugāles ritmi”. Iespējama galdiņu rezervēšana. Ieeja – bez maksas.

GUDENIEKOS

17. novembrī 19.00 Gudenieku kultūras namā – Latvijas Republikas  Proklamēšanas gadadienai veltīts svinīgs pasākums “Vēstules Latvijai”. Pasākumā tiks godināti Gudenieku pagasta labākie darba darītāji.

ĪVANDĒ

17. novembrī 16.00 Īvandes muižas zālē – Latvijas simtgadei veltīts pasākums. Tajā teiksim paldies mūsu pagasta cilvēkiem par labiem darbiem. Latvijai veltītu programmu dzejā un dziesmās izpildīs Liepājas teātra aktrise Sigita Jevgļevska. Pēc koncerta 20.00 – svinīgā balle ar muzikantiem no Ventspils. Ieeja – bez maksas.

KABILĒ

18. novembrī 19.00 Saieta namā “Sencis” – Latvijas simtgades koncerts, uzstāsies “Dobeles zemessargi”. Ieeja – bez maksas.

KURMĀLĒ

17.novembrī 19.00 Kurmāles pagasta pasākumu zālē – svinīgs Latvijas Republikas Proklamēšanas 100. gadadienai veltīts pasākums. Kurmāles pagasta iedzīvotāju godināšana, Liepājas vīru vokālā ansambļa “Dziedonis” un Kurmāles pagasta sieviešu vokālā ansambļa “Atspulgs” koncerts.

LAIDOS

16. novembrī 19.00 Laidu pamatskolas sporta zālē – Latvijas simtgadei veltīts koncerts “Nāk gadalaiki apgleznot Latviju”. Koncertā piedalīsies Laidu pamatskolas bērni un Laidu amatiermākslas kolektīvi. Pēc koncerta tiks godināti skolēni, tehniskie darbinieki, skolotāji un pagasta iedzīvotāji. Uz koncertu 18.30 no Valtaiķiem kursēs autobuss un pēc koncerta atpakaļ. Transporta pieteikšana pa tālr. 29604482

16. novembrī 22.00 Laidu pamatskolas sporta zālē – iedzīvotājus aicinām uz Latvijas simtgades balli kopā ar grupu “Sapņu pietura” no Saldus. Ieeja – brīva.

PADURĒ

17. novembrī 19.00 Deksnes pasākumu zālē – valsts svētku pasākums un Padures pagasta Atzinības rakstu pasniegšana. Uzstāsies Līga Rīdere un Padures sieviešu vokālais ansamblis. Ieeja – bez maksas.

17. novembrī 21.00 Deksnes pasākumu zālē – svētku balle kopā ar Aivaru Konuti. Ieeja – bez maksas.

PELČOS

17. novembrī 12.00 Pelču bibliotēkā – Spēle – viktorīna “Mīlu Tevi, Latvija!”

17. novembrī 18.00 aicinām visus interesentus ar svecītēm pie Pelču Pagrabiņa Latvijas Dzimšanas dienas svinībās. Sirsnīgā gaisotnē pie ugunskura cepsim desiņas, dziedāsim ģitāras, ansambļa, kā arī koncertmeistara pavadībā. No līdzpaņemtajām svecītēm veidosim latvju rakstu spēka zīmes.

RENDĀ

17. novembrī 18.00 Rendas kultūras namā – Latvijas Republikas 100. gadadienai veltīts sarīkojums. Koncertā piedalīsies Rendas Senioru deju kolektīvs, Rendas ansamblis, Sabiles mūzikas skola (ansamblis, flauta), Vladimirs Djakivs (ģitāra). Tiks pasniegti Rendas pagasta pārvaldes apbalvojumi.

17. novembrī 22.00 Rendas kultūras namā – svētku balle ar grupu “Divi Pro”. Ieeja – bez maksas. Sīkāka informācija pa tālr. 26181470.

SNĒPELĒ

17. novembrī 19.00 kultūras namā – Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltīts pasākums “Latvijai – 100”. Teiksim paldies pagasta “sirds cilvēkiem”, klausīsimies Ievas Sutugovas un Mārtiņa Brauna koncertprogrammu “Dzied ar mani tautumeita...", kam sekos latviska vakarēšana ar dziedāšanu, dejošanu un dažādām spēlēm.

18. novembrī pēc 18.00 pie Snēpeles muižas – Gaismas sveiciens Latvijai.

TURLAVĀ

18. novembrī 19.00 Turlavas kultūras namā – Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pasākums. Sveiksim izvirzītos iedzīvotājus. Svētku koncerts “Laimes formula”, piedalās Laila Ilze Purmaliete un Jānis Paukštello.

VĀRMĒ

16. novembrī 17.00 Vārmes pamatskolā – koncerts “Tavas saknes tavā zemē“. Piedalās Vārmes pamatskolas skolēni, vokālais ansamblis “Atbalss” un E. Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas pedagogu ansamblis – L.Saulgrieze (klavieres), I. Svara (vijole), L. Balode (vijole).

Foto: Ieva Benefelde

 

Sagaidīsim mūsu mīļās Latvijas simtgadi ar prieku un lepnumu par mūsu valsti un tās ļaudīm! Svinēsim svētkus kopā!